Menu
Angielski na domowo / Dla szkół i przedszkoli / Książkowe inspiracje

Jak sprawić, by w wakacje dzieci nie przestawały czytać?

Słowo slide kojarzy się zapewne najbardziej z beztroskim zjeżdżaniem w piach lub do wody. Dziś faktycznie będzie o cieple i o zjeżdżalni, ale dość nietypowej. Rzecz w tym, by umiejętności naszych dzieci w zakresie czytania nie zjechały w dół, jak nasze pociechy na placu zabaw.
Nauczyciele obserwują, że poziom umiejętności czytania przez okres wakacji w znacznym stopniu spada – to zjawisko określa się w systemie brytyjskim jako summer slide. Jednocześnie rodzice nie do końca doceniają swój wpływ na umiejętności swoich pociech. W ciągu roku szkolnego czytanie na pewno w pewnym stopniu kojarzy się z obowiązkiem; w wakacje możemy natomiast w pełni decydować o tym, co czytamy, kiedy i jak dużo. Z drugiej strony, jeśli dziecko ma dwumiesięczną przerwę od czytania, następuje regres, co z kolei oznacza, że po powrocie do szkoły po wakacjach jest zmuszone do tego, by nadganiać, co wcześniej już umiało. Pamiętajmy! Łatwiej jest utrzymać zdobyte umiejętności przez systematyczne ćwiczenie niż zdobyć je na nowo.

Co więc możemy zrobić w trakcie wakacji, by zachęcić dziecko do czytania dla przyjemności, tak, by to właśnie przyjemność stała się dla niego pierwszym skojarzeniem związanym z czytaniem?

1. 20 minut dziennie
Przeznacz 20 minut na czytanie każdego dnia. Wybierzcie coś, co dziecko naprawdę lubi – może fikcja, może komiks, a może nawet książka, którą twoje dziecko przeczytało już 100 razy i chętnie przeczyta po raz sto pierwszy.

2. Pokaż, że też czytasz
Kiedy dziecko będzie czytać, zrób to samo. Pokaż, że choć nikt ci nie każe, sama też chętnie sięgasz po książkę.

3. Zabierzcie ze sobą audiobooki
Z płytą, bądź z nagraniem pod kodem QR, audiobooki stanowią ogromną wartość w podróży. W Usborne mamy całą kolekcję bajek, które zachwycają dzieci niezależnie od ich poziomu zaawansowania. Jednocześnie to, co ułatwia rozumienie takiej książki w zestawieniu np. ze słuchaniem podcastów, to fakt, że dziecko może wziąć fizyczną książkę w rękę i patrząc na tekst i ilustracje, śledzić historię. Tak płytę, jak i kod QR wykorzystasz w samochodzie. Jednak dodatkową korzyścią z nagrania pod linkiem jest fakt, że zapisując go w swoich notatkach, możesz go mieć przy sobie w każdej chwili, w tym na plaży. Pamiętajcie, że czytając i słuchając ćwiczymy koncentrację, co jest cenne w procesie nauki.

4. Jaskinia czytelnika
Jeśli planujecie spędzić dłuższy czas w jednym miejscu pomyśl o stworzeniu przytulnego miejsca na czytanie; przyjaznym miejscu, w którym dziecko może się schować i poczytać.

5. Odwiedzajcie biblioteki
Jeśli jesteście gdzieś z dala od domu, wizyta w innej bibliotece niż ta, do której zwykle chodzicie, może być ciekawym doświadczeniem.

6. Kontynuujcie wspólne czytanie
Jeśli twoje dziecko stawia dopiero pierwsze kroki w czytaniu, czynność ta może stanowić dla niego wyzwanie, może sprawiać trudności, męczyć. Kiedy usiądziesz ze swoją pociechą i poczytacie razem, będziecie wspólnie budować zupełnie inne skojarzenia z książką. Bliskość kochającej osoby zmienia nastawienie, a dzięki temu tworzy pozytywne skojarzenia na przyszłość.

7. Wykorzystaj naturalną ciekawość
Jeśli zainteresuje się tym, co czytasz, powiedz mu parę słów o treści. Jeśli to książka z fabułą, być może zainteresuje się wykonaniem do niej ilustracji? Może zmieni okładkę? A może zechce wykonać plakat uwypuklający kluczowe elementy, które przekonają innego czytelnika, by sięgnął po właśnie ten tytuł.

Wszystko, o czym przeczytałaś jest równie prawdziwe w odniesieniu do drugiego języka. Z małym zastrzeżeniem: w niewielu bibliotekach znajdziesz bogaty wybór książek w innych językach. Pamiętaj więc przygotować książkową walizkę przed wyjazdem. Z przyjemnością pomogę!

Brak komentarzy

    Skomentuj